A veszélyes hulladékok csoportosítása, meghatározása összetett dolog. A hulladékok ezernyi formában vesznek minket körül, és gyakran a háztartásokból is veszélyes anyagok kerülnek ki. Ezek megfelelő tárolással, szállítással és megsemmisítéssel nem okoznak gondot, de van, hogy azt sem tudjuk mi számít veszélyes hulladéknak. Éppen ezért fontos a megismerésük.
A szakszerű meghatározás szerint veszélyes hulladéknak nevezzük azokat az anyagokat, hulladékokat, amelyek minőségüket tekintve az emberi egészségre, életre, élővilágra, környezetre közvetlenül vagy közvetve károsító hatást váltanak ki. Nézzük meg milyen, gyakran képződő veszélyes hulladékokkal találkozhatunk otthonunkban.
Hulladékok csoportosítása környezeti hatás szerint: környezetre nem veszélyes hulladékok, környezetre veszélyes hulladékok, mérgező (toxikus),fertőző, tűz- és robbanásveszélyes, mutagén (mutációt okozó), korrozív, radioaktív.
A háztartási veszélyes hulladékok összetétele, 40 százalék festék,hígító, 18 százalék háztartási vegyszer,12 százalék szennyezett csomagolóanyag, 10 százalék gyógyszerek,11 százalék szárazelem, 8 százalék olajos hulladék,2 százalék növényvédő szerek.
A festékek, lakkok, hígítók,oldószerek fokozottan tűz- és robbanásveszélyes anyagok. A háztartási hulladékban alkalomszerűen, nagyobb adagokban jelennek meg. Elkülönített begyűjtésük után lerakással
ártalmatlanítják őket. A vegyszer- és festékmaradékok malterporral, fűrészporral, homokkal megköthetők, majd lezárva, elkülönítetten tárolhatók.
Szárazelemek és akkumulátorok: ezekből többféle minőségű és tartalmú van forgalomban Magyarországon. Jellemzően rövid a használati idejük, emiatt hamar megjelennek a háztartási hulladékban. A bennük levő nehézfémek (higany,kadmium) különösen veszélyesek a környezetre (higany: vese-és idegrendszer-károsodás,kadmium: tüdő-, vese- és májkárosodás).
Jelentősen csökkenthető a veszélyes anyag kibocsátás, ha szárazelem helyett akkumulátorokat használunk. Ezek ára 3-4-szerese az elemekének, viszont akár több százszor is újratölthetők.
A közintézmények, iskolák nagy részében találkozni szárazelem-gyűjtő konténerrel. Az összegyűjtött szárazelemek illetve akkumulátorok egy részét (ólom, cink, nikkel, kadmium,réz, ezüst) újra lehet hasznosítani, a használhatatlan részek az aszódi hulladéklerakóba kerülnek, ahol szakszerűen foglalkoznak a veszélyes hulladékok tárolásával.
Elhasznált sütőolaj, zsiradék: kezelésük, tárolásuk sokáig megoldatlan volt. Ma már lehetőség van a szűrés és ártalmatlanítás utáni ipari felhasználásra.
Amit érdemes szem előtt tartani a használatukkal kapcsolatban: nem szabad túlhevíteni,és túl sokszor sütni benne, s érdemes kipróbálni az olaj nélküli sütési módokat is.
Külön gyűjtésük egyszerűen megoldható a háztartásokban: jól záródó üveg vagy műanyag edényekben tárolhatók, és lakossági veszélyeshulladék-gyűjtési akciókon, hulladékudvarokban vagy veszélyeshulladék-ártalmatlanításra szakosodott vállalkozásoknak leadhatók.Ilyen például a törökbálinti Biofilter Környezetvédelmi Kft. Az olaj egy része, szűrés után állati takarmányba kerül,illetve a vegyipar használja fel. A fennmaradó részt aszfaltba keverik.
Gyógyszermaradékok: ezek az anyagok nagyon nagy gondot jelenthetnek, ha élővízbe kerülnek. A budapesti vízben is kimutatható mértékű hormonkészítmény található, melynek hatása hosszú távon nem ismeretes. A lejárt szavatosságú gyógyszerek visszagyűjtése elvileg a gyógyszertárak feladata lenne, ennek ellenére kevés helyen válik gyakorlattá is ez. Érdemes a gyógyszerek kiváltásánál csak a szükséges mennyiséget megvenni, s ha elfogyott, akkor kiváltani a többit is.
Fáradt olaj, olajos hulladékok: mivel ezen anyagok csomagolása is veszélyes hulladék,fontos, hogy megfelelő kezelésben részesüljenek. A benzinkutaknál általában le lehet adni a kiürült csomagolóanyagokat és az összegyűjtött fáradtolajat, míg a gépkocsik javíttatásánál, a szervizekben a veszélyeshulladék minden grammjával el kell számolni!
Az elmúlt időszakban megszaporodott a kerületben a szelektív hulladékgyűjtő szigeteknél a veszélyes hulladékok kihelyezése.
Előfordult, hogy ezek közel voltak iskolához, játszótérhez. Ezek a cselekedetek a lelkiismereti kérdésen túlmutatnak. Tudtán kívül esetleg szabálysértést, esetleg bűncselekményt követhet el az, aki elhelyezi ezeket az anyagokat közterületen. a kerületben egyre több a közterületi térfigyelő kamera, melyek éjszaka is ugyanolyan jól „látnak”, mint nappal, így senki nem tud elbújni előle.
Tudom, hogy a kerületben sok a kertvárosi rész, ahol gyakran használnak permetezőszereket,aminek a kiürült flakonja is veszélyes, sokan házilag cserélik le a gépjármű motorolaját, nem tudnak mit kezdeni a lecserélt akkumulátorral,elhasznált autógumikkal,szárazelemekkel, sokan gyűjtik az elhasznált sütőzsiradékot, a nyári festés során megmaradt festékes vödröt, ecseteket, vagy lecseréljük a régi televíziót, mert itt a „focivébé”, esetleg új számítógépet hoz a mikulás, mert a régi gépen nem futnak az új játékok.
Talán sokan nem tudják,hogy ezek mindegyike veszélyes hulladék. Ezeket az évi két lomtalanítás során sokan kirakják a háztartási hulladékok mellé, de a közterület fenntartó szakemberei nem szállítják el. Aki kirakta, megnyugodhat, hogy már nem az õ “leltárában” van, selejtezte azt, de ott marad a közterületen és elkezdi szennyezni, veszélyeztetni környezetünket, gyermekeinket
Akkor mit tehetünk ezekkel az anyagokkal? Nem mindenki tudja, de több lehetőség is van: első, hogy tovább őrizgetjük otthonunkban.
Hosszú távon nem jó megoldás: útban van, bennünket akadályoztat, veszélyeztet – nem javasolt! A második, hogy munkanapon 7-14 óra között elvisszük a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. Telephelyére, a XVIII. kerület, Ipacsfa u. 19. szám alatti telephelyére, ahol szétválogatva újra hasznosítják. A harmadik, hogy megvárjuk a legközelebbi, őszi lomtalanítást, és a lomtalanítás után néhány nappal figyeljük a nagy kék elefántos autót az alábbi helyeken, és átadjuk nekik,akik a fentebb leírtak szerint kezelik azt. Fontos megjegyezni, hogy a veszélyes hulladékot mindkét esetben díjmentesen veszik át! Tehát miért tennénk ki magunkat büntetésnek, gyerekeinket pedig életveszélynek? A legközelebbi veszélyes hulladék átvételi időpontok
2010. novemberében, és helyszínek az alábbiak:
Bartha Lajos u. 34., november 17. ( Havanna lakótelep)
Tehát ezúton kérek minden kerületi lakost, hogy a magunk és környezetünk védelmében a veszélyes hulladékot megfelelően kezelve felelősen járjunk el! Köszönöm az együttműködést!
Dobos Gábor (tűzoltó őrnagy XVIII. kerületi polgári védelmi kirendeltség
bp18.hu