Itt a nyár és véget ért az érettségivel terhelt stresszes időszak a fiatal diákok számára, eddig izgatottan számolták elért pontjaikat, mellyel bekerültek valamely felsőoktatási intézetbe. Több ismerősömnek azonban nem azt hozta ez a július amire számítottak, a megannyi nevetés és öröm mellett ugyanannyi könny is esett azon az éjszakán ahol kiderült ki hova került be, vagy éppenséggel kihullott a versenyből.

 Mi vezetett idáig, hogy nem vették fel sehova?

A válasz egyértelmű a lustaság és a rossz tanulmányi eredmény. Azonban mégis szofisztikáltabb a probléma, ugyanis ha valaki a középiskolában jó eredményeket ért el, de az érettségije nem sikerült a kettőt együtt számítják, így a középmezőnybe végez. Másik oldalról, ha valaki középiskolába végig gyenge, de a vizsgája jól sikerül az érettségi jegyeit duplázzák. Ez véleményem szerint rendkívül igazságtalan, és egyenlőtlenségeket szül, valamint négyévnyi osztályzat és munka feleslegessé válik, csupán egy vizsga számít.

Természetesen könnyen replikázhatnak erre azzal, hogy ha valaki jól teljesített előzőleg, az érettségije várhatóan jobban sikerül, mint annak, aki nem tanult egész idő alatt semmit. Ez igaz, azonban a tény ettől függetlenül mégis az, hogy kizárólag az érettségi jegy a döntő a többi csak kiegészítő, felkészítő szerepet játszik.

Egyéb okok között találhatjuk, ha valaki nem jelölt be csak államilag támogatott képzéseket. Ennek oka az, hogy a költségtérítéses képzések nem igen népszerűek csak a tehetősebb gyerekek számára, vagy a „bátraknak” akik nem félnek a diákhitel későbbi törlesztő részletétől.  A legkedveltebb szakok idén is az informatika, a pszichológia és a jogtudomány lett, a kevésbé népszerű szakmákra pl. az építőipar területére kevesen jelentkeznek, ezért még mindig próbálja az állam ezt a szektort szponzorálni, a többi helyett, ezzel is megállítva a munkanélküliséget. A művészeti képzések azonban kevésbé preferáltak a mindenkori kormányzat számára. A bekerülő állami helyen minimum 404es ponthatárt kell elérni, (ugyanennyit jogon is, illetve a pszichon) a költségtérítéses helyeken viszont alacsony a ponthatár (sokszor 200körüli). A költségtérítés pedig félévente min. 350000, így az egész képzés 2100000HUF amelyet valószínűleg elég nehezen törleszti majd vissza egy kezdő művész. Így tehát marad az állami vagy az OKJ-s képzések.

 Mit lehet kezdeni egy ilyen korai megrázkódtatás után?  

A legtöbben OKJ-s képzésekre jelentkeznek, mivel ott az elért érettségi teljesítmény alacsonyabb, és a képzések zöme ingyenes. OKJ-s bizonyítvány 50pontot jelent érettségi mellé, így 2év után újra próbálhatják a főiskolát vagy az egyetemet. A legtöbb szak idén már betelt, a keretet a leggyorsabb jelentkezők töltik fel, azonban egy ekkora KO-tól sokan még kóvályognak a képzések udvarán, és nem tudják, hogy hova tovább mi lesz a jövő? Szerencsére az interneten elég jó lehetőségeket lehet még találni, illetve olyan iskolát, ami aug.28-ig fogad még felvételizőket.

Itt van néhány hasznos link:  http://www.szakkepesites.hu/

http://www.efeb.hu/okj-szakkepzes

A másik lehetőség az érettségi után, történő munkavállalás. Ezt azonban nem ajánlom senkinek, véleményem szerint az idővel az ember csak felejt, sok kihagyás után visszaülni az iskolapadba még nehezebb lesz, mint jelenleg, munka mellett tanulni pedig elég nehéz. Valamint kezdő munkavállaló érettségivel, nem várhat jó karriert, magas fizetéssel. Ehhez további okulásra van szükség. Nem beszélve arról, hogy az ifjúságot is meghosszabbítja a hosszú iskolaévek, (addig se kell dolgozni). A tudás pedig hatalom önként ne mondjuk le róla.

 

Szerző: amihavannank  2010.07.29. 01:31 komment

süti beállítások módosítása