Pár nap múlva véget ér a nyári szünet időszaka, mivel szeptember elsejétől ismét becsengetnek a hazai általános és középiskolákban. A most véget ért időszakról megállapíthatjuk azt, hogy az elmúlt évek tendenciáihoz hasonlóan idén is csökkent azon gyermekek száma akik nyári bentlakásos táborokba töltötték el a vakáció adott részét, mert a szülők szomorú szociális körülményeik miatt nem tudták kigazdálkodni csemetéik tartalmas szabadidős elfoglaltságát.
Azonban mindaddig amíg a Gyurcsány-kormány nem szüntette meg a gyerekek táboroztatásának állami támogatását addig nem volt probléma a nehéz körülmények között élő gyermekek szünidős elfoglaltságának biztosítása. Ez a ideális állapot vált semmisé egy pillanat alatt amikor is életbe lépett a gyurcsányi elvonás, amelynek következtében fokozatosan évről évre megemelkedtek a tábori tarifák költségei.Így jutottunk el oda, hogy ma egy normális bentlakásos táborba 40 ezer forint alatt lehetetlen volt bekerülni.
Ennek következtében nem lehet csodálkozni azon, hogy idén is csökkent a táborozó gyerekek száma, mivel a Bajnai-Gyurcsány-korszak állandósult megszorító intézkedései lehetetlen helyzetbe hozta a családokat, amelynek hatására az elmúlt 8 évben a gyermekvállalás egyet jelentett a szegénység vállalásával. Az ilyen körülmények között élő családok pedig az ismert okok miatt nem tudták kigazdálkodni szerény jövedelmükből gyermekeik táboroztatásának költségét. Számukra már az is örömnek számít ha ki tudják fizetni az irreálisan magas rezsiköltségek összegét és a fizetés előtti hónapokban nem koplalnak.
Emiatt nem tudtak a nehéz körülmények között élő gyerekek új ismeretségeket kötni és nem volt módjuk arra,hogy új programokkal, lehetőségekkel ismerkedjenek meg. A tábor által biztosított közösségi értékek élménydús programok hiányának következtében ezek a gyerekek nem voltak kellően lefoglalva így sajnos más elfoglaltságot kerestek önmaguk számára. A más elfoglaltság egyes esetekben önmaguk és környezetük rombolását jelentette.
Pedig a tábor pozitív hatásai által ezek a gyerekek is közösségi emberek lehetnének és ráeszmélhetnének arra, hogy nem kell se drog se alkohol ahhoz, hogy jól érezzék magukat.
Ezt a helyzetet érzékeli a Nemzeti Együttműködés Rendszerének kormánya is és a táboroztatás jelenlegi rendszerének átalakítása által érdekelt abban, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű gyerekek szünidei kikapcsolódása is biztosítva legyen aminek következtében a szülők anyagi körülményei nem fogják meggátolni azt, hogy az új nemzedék aktivitása, kreativitása, szellemi képessége, kíváncsisága játékos formában ki legyen elégítve.
Harangi Fülöp
(http://harangi.blog.hu)